Sedm smrtelných hříchů a Očekávání

Kurt Weill
Arnold Schönberg

#opera

Dirigent: Jiří Rožeň
Režie: Barbora Horáková Joly

„Pecková preukázala celkové javiskové majstrovstvo. Annou II bola Lea Švejdová, mnohostranná výrazová tanečníčka. Mužské kvarteto tvoril zamatový bas Zdeňka Plecha, ktorý sa aj herecky pohral s postavou Matky [...] Potlesk teda patril nielen všetkým účinkujúcim, ale rovnako nápaditej dramaturgii, presadzovanej vedením inštitúcie.“ operaslovakia.sk

„Hlas Alvarez zvládá náročný part obdivuhodně, přirozeně vytváří tón, neforzíruje a její soprán dobře proniká i přes hustě obsazený orchestr. Podmaňuje si publikum jak při hudební, tak představitelské interpretaci [...] Vysoká míra jejího porozumění pro text, myšlenku a postavu činí z její kreace světlý bod celého představení.“ operajournal.cz

Opera v německém originále s českými titulky.

 

Termíny

předchozí další
Pá 26/11/2021
19.00
Státní opera
#premiéra
#dramaturgický úvod
Ne 28/11/2021
19.00
Státní opera
#premiéra
Ne 05/12/2021
19.00
Státní opera
#dramaturgický úvod
St 08/12/2021
19.00
Státní opera
#dramaturgický úvod
St 15/12/2021
19.00
Státní opera
#dramaturgický úvod
předchozí představení další představení

Sedm smrtelných hříchů
Hudba: Kurt Weill (1900–1950)
Libreto: Bertolt Brecht (1898–1956)

Očekávání
Hudba: Arnold Schönberg (1874–1951)
Libreto: Marie Pappenheim (1882–1966)

Dvě různé tváře moderní evropské opery a dva různé hudební i divadelní světy můžete poznat ve Státní opeře během jediného večera, složeného z operních jednoaktovek Kurta Weilla a Arnolda Schönberga, pozoruhodných inovátorů hudby 20. století.

Společné téma Weillových Sedmi smrtelných hříchů a Schönbergova Očekávání by se dalo označit jako „žena (a svět)“. V obou přibližně půlhodinových operách je však uchopeno zcela odlišně. Ironicky založená Weillova operní miniatura na slova velkého kritika měšťácké společnosti, německého dramatika Bertolta Brechta ukazuje „ženu ve světě“: čím vším musí žena projít, aby byla v očích své přízemní a pokrytecké rodiny považována za „ctnostnou“ – totiž ekonomicky úspěšnou? Satira o „smrtelných hříších“ zazněla poprvé v Paříži roku 1933. Brechtovu krutě jízlivému příběhu dodal Kurt Weill patřičný nadhled pro něj typickou inspirací ve své době velmi oblíbeným jazzem a kabaretní hudbou.

V Schönbergově monodramatu Očekávání je pak Weillovo ženské téma obráceno naruby, nabízí totiž pohled do „světa v ženě“: opera je jediným souvislým monologem postavy nazvané prostě Žena, v němž prožívá obrovské spektrum protikladných emocí ze ztráty milovaného muže. Schönbergova libretistka, básnířka a lékařka Marie Pappenheim zasadila ženin monolog do prostředí tajemného nočního lesa, který svou atmosférou a motivy nabízí široké možnosti výkladu – od naturalistického, přes symbolistický až po psychoanalytický. Od Weillova „operního kabaretu“ se Schönbergovo monodrama liší nejen tématem, ale zcela zásadně i vypjatým expresionistickým hudebním jazykem, umocňujícím a zhmotňujícím to, čím žena ve svém nitru prochází, onen „svět v ženě“. Očekávání patří ke klíčovým dílům operní moderny a je historicky spjaté s Prahou, dokonce přímo s dnešní Státní operou, někdejším Novým německým divadlem – zde totiž mělo v roce 1924 pod taktovkou Alexandra Zemlinského svou světovou premiéru.

Výsostně ženské téma obou oper divadelně ztvární česká režisérka Barbora Horáková Joly, působící především v západní Evropě, kde také získala několik prestižních ocenění. Ve Státní opeře se poprvé představila na počátku roku 2021 svou režijní interpretací Verdiho Rigoletta. Hudební nastudování má v rukou jeden z největších talentů mladé české dirigentské generace Jiří Rožeň.

Sedm smrtelných hříchů

Režie: Barbora Horáková Joly
Scéna: Inés Nadler
Kostýmy: Óscar Armendariz
Světelný design: WariotIdeal (Jan Dörner, Jan Kalivoda, Vojtěch Švejda)
Videoart: Sergio Verde
Choreografie: Marta Trpišovská, Jan Adam
Dramaturgie: Ondřej Hučín

Anna I: Dagmar Pecková
Anna II: Lea Švejdová
Matka: Zdeněk Plech
Otec: Amir Khan
První bratr: Daniel Matoušek
Druhý bratr: Csaba Kotlár

Očekávání

Režie: Barbora Horáková Joly
Scéna a kostýmy: Inés Nadler
Světelný design: Jan Dörner
Dramaturgie: Ondřej Hučín

Žena: Petra Alvarez Šimková

Spolupráce a podpora

Organizátor

S podporou

Spolupráce

Spolupráce

Spolupráce

Mediální partner

Mediální partner

Mediální partner

Kontaktujte nás

Povinné údaje