Aktuality

07/07/2021

Poslechněte si s námi poslední online koncert Haas - Hindemith ze série "... a přece znějí dál!"

Přátelé Musica non grata,

přidejte se k letnímu poslechu posledního (bohužel) online koncertu Haas - Hindmith ze série "... a přece znějí dál!". Dva skladatelé, dva taleny a dva rozdílné osudy. Více o životě skladatelů si poslechnětě v úvodním slově dramaturgyně Opery Jitky Slavíkové (Paul Hindemith) and tajemníka Federace židovských obcí v Praze Tomáše Krause (Pavel Haas). Koncert je k poslechu zdarma na YouTube kanále Opera Národního divadla.

Musica non grata zahájí sezónu 2021-2022 koncertním provedení Špalíčka od Bohuslava Martinů 28. září v Národním divadle. Více o programu najdete zde.  

Přejeme vám příjemný poslech a krásné léto. 

Tým Musica non grata

17/06/2021

Hindemith - poslední online koncert je natočený!

Orchestr Národního divadla pod vedením dirigenta Roberta Jindry natočil v režii Víta Bělohradského poslední online koncert ze série "... a přece znějí dál!".  Program se tentokrát zaměřil na skladby Paula Hindemitha: Koncert pro flétnu, hoboj, klarinet, fagot, harfu a orchestr (1949) a Pavla Haase: Studie orchestra d`archi (1943).

Doprovodného slova se ujali dramaturgyně Opery Jitka Slavíková a tajmeník Federace židovských obcí v Praze pan Tomáš Kraus. Koncert bude zveřejněn na YouTube kanále Opera Národního divadla 8.7. 2021 ve 17 hod. Fotografie z natáčení si můžete prohlédnout zde.

16/06/2021

Opera a opatření proti nemoci covid-19

Vážené divačky a vážení diváci,

v nejbližších dnech Vás přivítáme v našich divadelních sálech. Rádi bychom Vás informovali o opatřeních, která je třeba během návštěvy dodržovat. Udělali jsme všechno pro to, aby byla návštěva divadla bezpečná. Bude omezena kapacita hlediště, u vstupu budou stojany s dezinfekcí, diváci musí mít nasazenou ochranu horních cest dýchacích. Těm, kdo ji zapomenou doma, bude hledištní personál nabízet respirátory.

Čtěte více
28/05/2021

Další online koncert je věnovaný Vítězslavě Kaprálové

V rámci projektu Musica non grata proběhlo v pátek 28. května natáčení díla Vojenská symfonieta, op. 11. české skladatelky Vítězslavy Kaprálové. Dílo zahrál Orchestr Státní opery pod taktovkou dirigenta Richarda Heina. Termín odvysílání koncertu bude brzy zveřejněn na webových stránkách divadla a projektu Musica non grata. Koncert bude odvysílán na YouTUbe kanálu Opera Národního divadla. 

 

26/05/2021

Opera na živo je zpět

Milovníci opery, 

od 1.6. 2021 opět zvedáme opony! V rámci projektu Musica non grata jsme pro vás připravili hned několik koncertů.

12.června  od 19:00 hod se Národním divadlem rozezní hudba velikánů české klasické hudby. Koncert s názvem Janáček-Martinů uvede Zápisník zmizelého od Leoše Janáčka.  V hlavních rolích se představí Michaela Zajmi jako Zefka a Jaroslav Březina jako Janíček, a to za klavírního doprovodu Davida Švece.  V Otvírání studánek od Bohuslava Martinů se představí Ženský sbor Národního divadla za doprovodu členů Orchestru Národního divadla pod vedením Jaroslava Kyzlinka. Recitace se ujala Martina Preissová a zpěvu Ivan Kusnjer. Vstupenky na koncert si rezervujte zde.

20.června od 19:00 hod se ve Státní opeře přenesem z Brna až do Hollywoodu. Koncert s názvem Brno-Praha-Hollywood je složen ze skladeb Pavla Haase, Franze Schrekera, Viktora Ullmanna, Jaromíra Weinbergera a E. W. Korngolda a představí tak pestrost tvorby  skladatelů zařazených do projektu Musica non grata. Tedy tvorbu skladatelů, jejichž osudy více či méně zasáhl dramatický vývoj Evropy v první polovině 20. století. Na skladbě programu se podíle hudební ředitel Karl-Heinz Steffens, který povede Orchestr Státní opery. Dvě árie zazpívá Jana Sibera. Vstupenky na koncert si rezervujte zde.

19/05/2021

Online koncert Krása-Schulhoff-Pelikán v 17 hod na YouTube kanálu Opery Národního divadla

Dnes v 17 hod. se můžete vedle skladeb Hanse Krásy a Erwina Schulhoffa seznámit i s dílem prvního flétnisty Orchetsru Národního divadla Jaroslava Pelikána. Více o progamu online koncertu.
Koncert bude ke shlédnutí dnes od 17 hod na YouTube kanálu Opery Národního diavdla

Děkujeme za vaší přízeň.

Poslechnout si koncert
17/05/2021

Poslechněte si první podcast Musica non grata s Denisou Rausch

Musica non grata má svůj první podcast. Denisa Rausch, PR Opery, vás provede světem tzv. zvrhlé hudby. Spoleně s JUDr. Tomášem Krausem, tajemníkem Federace židovských obcí, představí fenomém terezínských skladatelů, přenese vás na zkoušku opery Franze Schrekera Vzdálený zvuk do Státní opery a seznámí vás s osudem hudby zasažené nástupem nacistické moci. Úryvek z povídky Pěnkava od Františka R. Krause, spoluvězně Pavla Haase v Terezíně, uslyšíte v podání herce Igora Orozoviče. Hezký poslech. 

Poslechnout si podcast
05/05/2021

Zveme vás k poslechu hudby terezínských skladatelů Pavla Haase a Hanse Krásy

Dnes v 17:15 hodin rozezní vlny YouTube kanálu Opery Národního divadla další koncert z cyklu "... a přece znějí dál!". Tentokrát z dílny Orchestru Státní opery pod taktovkou Karla-Heinze Steffense. Jako první zazní skladba Pavla Haase Předehra pro rozhlas se sólisty Jaroslavem Březinou, Ivo Hrachovcem, Josefem Moravcem a Jířím Hájkem. V druhé skladbě od Hanse Krásy Symfonie pro malý orchestr a alt zazpívá Veronika Hajnová.
Oba skladatelé měli v první polovině 20. století rozhodující vliv na hudební život v Praze a v Brně. Oběma však tragicky do života zasáhl nacionální socialismus. Oba byli vězněni v koncentračních táborech a zavražděni v plynových komorách v Osvětimi. Nejen o jejich životech pohovoří naši speciální hosté Tomáš Kraus a Luboír Spurný. 

Přejeme hezký poslech. 

Poslechnout si koncert
21/04/2021

Poslechněte si online koncert Stravinskij ve středu 21.4. od 17 hod

Dalším koncertem z cyklu "... a přece znějí dál!" je koncert věnovaný Igoru Stravinskému. Poslechněte si koncert dnes od 17 hodin na YouTube kanálu Opery Národního divadla

V podání Orchestru Národního divadla a Sboru Národního divadla, pod taktovkou dirigenta Jaroslava Kyzlinka, zazní skladby Jaro, píseň z cyklu Dvě písně na slova Sergeje Goroděckého , Kocouří ukolébavky, Tři písně na slova japonské poezie, Pulcinella, suita z baletu  a na závěr Mše pro sbor a dechové nástroje . Doprovodného slova se ujal šéfdramaturg Opery Ondřej Hučín.


 

Poslechnout si koncert
06/04/2021

Krátký film na motivy dětské opery Brundibár zazní online 7.4. od 17 hod

Členové orchestru Státní opery pod vedením začínající dirigentky Jany Cecílie Mimrové, tanečníci z Baletu Opery Národního divadla a inscenační tým složený z operní režisérky Magdalény Švecové, video artisty Tomáše Hrůzy a scénografa Davida Janoška pro vás připravili netradiční zpracování suity ze známé dětské opery Brundibár. Podívejte se s námi již tuto středu 7.4. d 17 hod na YouTube Opera Národního divadla.
 

Podívat se na film
05/04/2021

Změna v programu online koncertů

Milí diváci, 

rádi bychom vás upozornili na drobnou změnu v programu v sérii online koncertů "... a přece znějí dál!". Z technických důvodů uvedeme ve středu 7.4. 2021 od 17 hod krátký film na motivy dětské opery Brundibát a 21.4. 2021 d 17 hod koncert na počest Igora Stravinského. Děkujeme za pochopení. 

25/03/2021

Záznam prvního online koncertu Martinů si můžete poslechnout do září 2021

Dirigent: Jaroslav Kyzlink
Soprán: Marie Fajtová
Orchestr Národního divadla

Bohuslav Martinů:
 Zastavte muziky, píseň ze zpívaného baletu Špalíček
Bohuslav Martinů: Serenáda H199

Bohuslav Martinů spadá do cyklu Musica non grata nikoli svým původem nebo rasou, ale svým politickým přesvědčením a aktivní účastí v Československém národním výboru proti nacistickému Německu. 
Špalíček je dílem z počátku třicátých let a jedná se o zpívaný balet. Martinů ve Špalíčku pracuje s lidovými texty a lze jej považovat za počátek jeho tzv. českého národního obdobím, jemuž předcházelo období tvorby spíše experimentální, dramatické a místy dokonce i velice disonantní hudby.
Serenádu pro komorní orchestr z roku 1930 Martinů věnoval svému učiteli Albertu Rousselovi. Premiéru měla v 1931, dirigoval ji Walther Straram a poté se stala jedním z jeho nejhranějších děl.

Aleš Březina, muzikolog a ředitel Institutu Bohuslava Martinů

Poslechnout si koncert